ADMINISTRATION

Nicole Woodard
Nicole Woodard

Assistant Principal

COORDINATOR / DIRECTOR

Angelique Barnett
Angelique Barnett

Math Instructional Coach

Yerisson Cardenas
Yerisson Cardenas

STEM Director

Peter Epstein
Peter Epstein

ESOL Coordinator

Tiffany Everett
Tiffany Everett

Literacy Instructional Coach

Samra Waheeduddin
Samra Waheeduddin

Exceptional Education Coordinator

HOME ROOM

Akilah Abdulbarr
Akilah Abdulbarr

Teacher - 1st grade

Gray Alsup
Gray Alsup

Teacher - 4th Grade ELA/SS

Kristen Bennett
Kristen Bennett

Teacher - 1st Grade

Sheila  Boyd
Sheila Boyd

Teacher - 5th Grade

Kathryn Brock
Kathryn Brock

Teacher - Kindergarten

Janae Byrd
Janae Byrd

Teacher - 4th Grade

Angela Campbell
Angela Campbell

Teacher - 5th Grade

Ajeenah Carroll
Ajeenah Carroll

Teacher - 1st Grade

Michele Carson
Michele Carson

Teacher - 3rd Grade

Sonia Cheatham
Sonia Cheatham

Teacher - 6th Grade ELA

Patrice Combs
Patrice Combs

Teacher - 4th Grade

Jennifer Dean
Jennifer Dean

Teacher - 2nd Grade

Mervat Farghal
Mervat Farghal

Teacher - 8th Grade MA

Mona Hussain
Mona Hussain

Teacher - 8th Grade ELA

Malique Joseph
Malique Joseph

Teacher - 6th Grade Math

Kao Kue
Kao Kue

Teacher - 2nd Grade

Ashley Lane
Ashley Lane

KIndergarten Teacher

Staci Lewis
Staci Lewis

Teacher - 4th Grade

Lydia Lombardi
Lydia Lombardi

Teacher - 2nd Grade

Mario Luque
Mario Luque

Teacher - 5th Grade

Zeina Makari
Zeina Makari

Teacher - Kindergarten Parapro

Yasmin  Mapari
Yasmin Mapari

Teacher - Kindergarten Parapro

James Murray
James Murray

Teacher - 7th Grade ELA

Kira Musgrove
Kira Musgrove

Teacher - 7th Grade Science

Amneh Mustafa
Amneh Mustafa

Teacher - Kindergarten Parapro

Felecia Nelson
Felecia Nelson

Teacher - 3rd Grade

Isaac Presley
Isaac Presley

Teacher - 6th Grade Science

Cristian Rangel
Cristian Rangel

Teacher - 6th Grade SS

Kathryn Schepis
Kathryn Schepis

Teacher - 8th Grade SC

Khadijah Shamsudinova
Khadijah Shamsudinova

Teacher - 1st Grade

Alisa Tenhoopen
Alisa Tenhoopen

Teacher - 8th Grade SS

Kaitlin Twa
Kaitlin Twa

Teacher - 2nd Grade

Aisha Waris
Aisha Waris

Kindergarten Teacher

Shenesa Williams
Shenesa Williams

Teacher - 3rd Grade

Erica Winchell
Erica Winchell

Teacher - 7th Grade SS

OFFICE STAFF

Sherryl Hale
Sherryl Hale

Data Specialist

Valeria Hernandez
Valeria Hernandez

JEDI Community Liaison

Jane Loughmiller
Jane Loughmiller

Registrar Office Admin

Jessica Rhodes
Jessica Rhodes

Substitute Coordinator

Tonia Usher
Tonia Usher

Front Office Manager

SPECIALS

Engy Abdalla
Engy Abdalla

Teacher - Arabic

Raida Alsarei
Raida Alsarei

Teacher - PE

Hana Arslan
Hana Arslan

Teacher - Arabic

Djaouida Bensaadoun
Djaouida Bensaadoun

Teacher - Arabic

Cole Chaney
Cole Chaney

Teacher - PE/Health

Rula Edilbi
Rula Edilbi

Teacher - Arabic

Amy Franz
Amy Franz

Teacher - Art

Price Gardner
Price Gardner

Teacher - STEM (ES)

Joumana Haddad
Joumana Haddad

Teacher - Arabic

Nivin Khalil
Nivin Khalil

Media Cntr Para/Arabic Teacher

Jessica Kirsch
Jessica Kirsch

Teacher - Adventure PE

Johnathan Russell
Johnathan Russell

Teacher - Tag

Kimberly Simons
Kimberly Simons

TAG Teacher

AFTER SCHOOL

Ayesha Haddad
Ayesha Haddad

After School Director

Aliya Shamsi
Aliya Shamsi

After School Director

CLINIC

Benita Fowler
Benita Fowler

Clinician

STUDENT SUPPORT

Zeki Abdulahi
Zeki Abdulahi

Teacher - EIP/RTI

Jaime Albright
Jaime Albright

Counseling - Social Worker

Tori Billups
Tori Billups

Speech/Language

Rachel Carcare
Rachel Carcare

Psychologist

Rene Mcdonald
Rene Mcdonald

Occupational Therapist

Sarah Noman
Sarah Noman

Teacher - Exceptional Education

Melissa Phelps
Melissa Phelps

Teacher - ESOL

Roxanne Reed
Roxanne Reed

Teacher - Exceptional Education

Atika Shaikh
Atika Shaikh

Teacher - Exceptional Education

Pam Smith
Pam Smith

Teacher - Reading

Sadaf Tatari
Sadaf Tatari

Teacher - Exceptional Education

Marynna Kerce
Marynna Kerce

Teacher - EIP

RESOURCE OFFICERS

Richard Everett
Richard Everett

Resource Officer